Enerji Tassarufu Yapmak İsteyenler Beyaz Eşya Seçimine ve Kullanımına Dikkat Etmeli

Bir evin olmazsa olmazları beyaz eşya tabii ki. Modern çağın günümüz insanlarına sunduğu bu imkan, tartışmasız hayatımızı kolaylaştırıyor ve yaşamımızın vazgeçilmezleri arasına giriyor. Ancak bu eşyalarında seçiminde ve kullanımımda dikkat edilecek hususlar var. Örneğin; buzdolabına sıcak koymak fazla çalışmasına yol açar…O halde ipuçlarına göz atalım.

Beyaz Eşya Seçerken Enerji Tasarrufu İçin Nelere Dikkat Etmelisin?

Bugün, dünyamızın yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri aşırı enerji kullanımı olarak karşımıza çıkıyor. Bunun doğaya, çevremize ve canlı ekosistemine verdiği zararlar ise her geçen gün büyüyor. Dünyamızı korumak için hepimize büyük görevler düşüyor. Bireysel olarak bizlerin yapabileceği en önemli adımlardan biri de enerji tasarruflu ürünler kullanmak. Günlük hayatımızda kullandığımız tüm elektronik eşyalarda enerji tasarruflu ürünlere yönelerek biz de dünyamızın daha sürdürülebilir bir sisteme erişmesi için katkıda bulunabiliriz. Özellikle bu noktada evimizde bulunan beyaz eşyaları enerji tasarruflu olanlardan seçerek büyük oranda enerji kullanımımızı azaltabiliriz. Enerji tasarruflu beyaz eşyaları seçerken nelere dikkat etmen gerektiğini bu yazımızda bulabilirsin.

Hangi sınıftaki ürün ne kadar enerji harcar?
Tasarruf için beyaz eşyayı böyle seçin ve kullanın
Buzdolabınızı Kullanırken…

Bir evin en çok enerji tüketen ürünü hiç kuşkusuz yaz-kış fişten hiç çekilmeyen buzdolaplarıdır. Buzdolabına gıdaları sıcak koymak buzdolabının daha fazla çalışmasına ve daha çok elektrik tüketilmesine neden olur. Özellikle ev kadınları arasında yaygın olan buzdolabına örtü serilmesi ise enerji tüketimini artıran bir başka davranış. Buzdolabına renk katmak, temizliğini daha rahat yapmak için serilen örtüler hava akışını keseceği için enerji tüketimini de artırır. Yine buzdolabını ideal sıcaklık ayarlarında çalıştırmak da büyük önem taşır. Buzdolabı için ideal sıcaklık +4 derece, derin dondurucu için ise -18 derecedir. Daha düşük ya da yüksek sıcaklıkta kullanım, gereğinden fazla elektrik tüketilmesine ve gıdaların bozulmasına sebep olur.

Çamaşır Yıkanmayan Ev Olur mu?
Özellikle çocuklu evlerde en sık çalıştırılan beyaz eşya ürünlerinden biri de çamaşır makinesi.
Çamaşır makinesini az yükle sık çalıştırmak enerji tüketimini artıracağı gibi gereğinden fazla deterjan kullanmak da makinenin gereğinden daha fazla su ve elektrik tüketmesine neden olur. Çamaşır makinesini tasarruflu kullanmak için az kirli çamaşırları kısa program ile yıkamak daha doğrudur. Çamaşırları gereğinden fazla sıcak suda yıkamak da hem çamaşırları yıpratacak hem de elektrik tüketimini artıracaktır

Evlerin vazgeçilmezi bulaşık makineleri
Yaygın bir yanlış inanç da bulaşık makinelerinin çok fazla su harcadığıdır. Oysa yapılan araştırmalar, bulaşığın elde yıkanması sırasında çok daha fazla su harcandığını gösterir. 12 kişilik bir yemek takımının elde yıkanması sırasında 126 litre su harcanırken, bulaşık makinesiyle yıkamada harcanan su miktarı ise sadece 12 litredir.

Kendileri Küçük Maharetleri Büyük Küçük Ev Aletleri ile elektrik tasarrufu
Kendileri küçük maharetleri büyük ürünlerin başında su ısıtıcıları geliyor. Su ısıtıcılarını kullanılacak su miktarı kadar doldurmak elektrik tüketimini azaltır. Ütünün fişinin ütüleme işleminin bitmesine 5 dakika kala fişten çekilmesi de elektrik tasarrufu sağlar.
Beyaz eşyaları seçerken enerji verimliliği konusunda dikkat etmen gereken en önemli nokta enerji etiketleridir. Burada dikkat etmen ve bilmen gereken diğer bir nokta aynı enerji sınıfında olan elektronik cihazların birbirlerinden farklı enerji tüketimleri yapabileceğidir. Örneğin A sınıfı bir buzdolabı ile yine A sınıfı olan bir elektrikli süpürge aynı enerjiyi tüketmez. Burada bahsedilen bu cihazlardaki enerji tüketimine dair olan teknolojilerdir. A sınıfı bir buzdolabı günde 1.23 kw, aynı sınıftaki bir bulaşık makinesi günde 1.05 kw, yine aynı sınıftaki bir çamaşır makinesi ise günde 0.95 kw enerji harcar. Genel olarak yapılan hesaplamalarda A++ enerji sınıfında bir buzdolabının günde ortalama 0.5 kw elektrik harcadığı görülmektedir. Yine A+ enerji sınıfında bir buzdolabı ise günde 1.1 kw, yılda da 300 kw enerji tüketir. A enerji sınıfında bir buzdolabı günde 1.5 kw elektrik harcarken, B sınıfı bir buzdolabı ise günde 1.7 kw elektrik harcar. A sınıfına dahil olan ürünler enerji verimliliği konusunda en üst segmentte yer alırlar. Bunun için satın alma yaparken enerji tasarrufu sağlamak için A sınıfı etiketlileri seçmelisin.

Enerji tasarruflu beyaz eşyalar nasıl anlaşılır?

Çevremizin korunması, doğal kaynakların daha dengeli ve doğru kullanılması ve canlı hayatın devamlılığı için doğaya zarar vermeyen enerji üretebilmek ve az enerji kullanmak son derece önemli. Bu durum evlerimizde çok sayıda bulunan elektronik cihazlar ve özellikle de beyaz eşyalar da önemli bir durum olarak öne çıkıyor. Bu cihazların enerji verimliliği ve bu alandaki bilincin artırılması için hem üretici firmalar hem de kamu kurumları ciddi çalışmalar yapıyorlar. Bu çalışmaların başında da enerji sınıfları ve etiketleri geliyor. Bir beyaz eşyanın ne kadar enerji tüketimi yaptığı konusunda bilgiler veren bu sınıflandırma, aynı zamanda bu cihazların barındırdığı teknolojiler hakkında da fikirler sunuyor. Beyaz eşyalarda G, F, E, D, C, B, A, A+, A++ ve A+++ olmak üzere bilinen 10 farklı enerji sınıfı bulunuyor. A+++ en yüksek enerji tasarrufu sağlayan ürünleri ifade ederken, G sınıfı ise enerji tasarrufu sağlamayan, aksine çok yüksek oranda enerji tüketen beyaz eşyaları temsil ediyor. Bu harfler, cihazların enerji açısından verimliliği ile tasarruf sağlaması açısından da büyük önem taşıyor. Artık günümüzde gelişen teknoloji ve şirketlerin yaptığı Ar-Ge çalışmaları neticesinde genelde B’den daha düşük, yani çok yüksek oranda enerji tüketen ürünlere çok rastlanmıyor. Bir beyaz eşya satıcısına gittiğinde karşılaşabileceğin sınıflar genelde A+++, A++, A+, A ve B oluyor. En fazla enerji sınıfı ve verimliliği teknolojilerini kullanan gruplar ise buzdolapları, fırınlar, çamaşır-bulaşık makineler ve klimalar.

Enerji tasarrufu için A+ ve A++
Birçok kişi beyaz eşya seçerken ve satın alırken enerji tasarrufundan önce kendi kullanım alışkanlarına göre seçim yapıyor. Ürünün büyüklüğü, ebatları, hacmi, kilogram ya da litre kapasitesi, su tüketim miktarı, ses seviyesi vb. özelliklerine dikkat ediyor. Ülkemizde satılan beyaz eşyalar genel olarak A+ ve A++ enerji sınıflarında üretiliyor. Tüketiciler tarafından da en çok ilgi gören enerji sınıfları bunlar oluyor. Son dönemdeki teknolojik yatırımlarla bu ürünlerin fiyatlarının da diğer enerji gruplarına yakın seviyeye çekilmesi bu alana olan ilgiyi artırıyor. Bunun için seçimlerini yaparken birçok farklı ihtiyaç ve özellik gibi sen de enerji tasarruflu olanlardan birini seçmeye özen göstermelisin.

Enerjiyi doğru kullanmak da önemli

Beyaz eşyanı enerji tasarruflu olan ürünler arasından seçmen önemli. Burada satın alacağın yerdeki satış temsilcileri seni doğru şekilde yönlendirecek ve bilgilendirecektir. Sen de A+ ya da A++ enerji sınıfındaki bir ürünü aldıktan sonra evde enerji tüketiminde daha tasarruflu bir sürece girebilirsin. Ancak enerji tasarrufu sağlamak için hiçbir zaman bu kadarı yeterli olmayacaktır. Özellikle beyaz eşyalar ve elektronik cihazları kullanırken maksimum düzeyde tasarruf sağlamak için daha dikkatli davranman gerekiyor. Örneğin buzdolabını ocak ve radyatör yakınına konumlandırmamalı, buzdolabının yaz ve kış konumlarını doğru ayarlamalı, çamaşır ve bulaşık makinelerini tam kapasite ile çalıştırıp eco modlarını daha sık kullanmalı, buzdolabının kapısını çok açık tutmamalı, kullanmadığın cihazların fişlerini çekmelisin. Bunun gibi basit ama etkili enerji tasarruf yöntemlerini rutin hale getirerek sen de enerjiyi daha verimli kullanabilirsin.

Kaynak:tuketicipostası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir