Hayat Pahalılığı Bizi Ne Hale Getirdi? Fiyatın Ucuz Olmasından Son Kullanma Tarihini Anlayan Kullanıcı

Gıda enflasyonu Türkiye’de son yıllarda özellikle dar ve sabit gelirli kesimin en büyük derdi. Dünyada bu konuda bir lider olduğumuz asla yadsınamaz bir gerçek olurken, son açıklanan yüzde 55,18 olan TÜİK TÜFE içinde gıda enflasyonu yüzde 69,33 olsa da bunun baz etkisi olduğu biliniyor. Yani fiyatlarda bir gerileme mevzu bahis değil. Bu da son dönemde çok hızlı artarak rakamsal algıları yerle bir eden fiyatlarda bir illüzyon yaratıyor. Yıllar önce aldığı konservenin son kullanma tarihini bu şekilde çözen kullanıcı da ilgi çekiyor.

Son yıllara dönüp bakarsak enflasyon baz etkisiyle geriledi popülizmine karşı, 2020’den bu yana TÜFE’nin yüzde 177,07, gıda enflasyonunun da yüzde 229,73 oranında arttığı görülüyor.

TÜİK endeksleriyle hesaplandığında, 2015 Şubat’ında bu yana yüzde 514,85, hatta 2003 Şubat’tan bakıldığında yüzde 1.749,75 oranında bir gıda enflasyonu görülüyor. Bu da dar ve sabit gelirlinin ana harcama kalemlerinde temel ihtiyaçların daha çok yer kaplamasına neden oluyor.

Bazı kalemlerde artışlar enflasyonun da üzerinde olurken, gıda enflasyonu Twitter’da bir kullanıcının belki de hayatını kurtardı.

‘Az daha son kullanma tarihine bakmadan yiyordum sonra fiyatını gördüm. Türk ekonomisi sağlığımı korudu’ diyen kişi konserveyi yerken tarihine bakmayıp fiyatını görünce eski olduğunu anladı.

Günümüzdeki fiyatlara bakıldığında da yükselişleri teyit edebiliyoruz. 3*160 gr’lık paketin artık bulunmadığını da görürken, 29,90 TL fiyatla 160 gr. tek kutu 9,97 TL’den 27,75’e yaklaşık 3 katına çıkmış görünüyor.

Muhtemelen pandeminin başında stoklanan konservenin, son kullanma tarihine bir kaç ay kaldığını ve tüketildiğini öğrenmek de rahatlatıyor.

Yorumlarda da fiyat değişimlerinin,

Gıda güvenliğine üstünlük sağlandığı görülürken,

Beslenme ve barınma sorununun, son gündemler ışığında da sürdüğü görülüyor. Sizce?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir