Hepsi mutfağınızda var! Dökülmeyi durdurarak kafanızdan saç fışkırtan 8 muhteşem formül

1-YEŞİL ÇAY

Araştırmacılar, saçların yeniden uzamasına nasıl yardımcı olacağını görmek için katılımcıların saç derisine yeşil çay özütü sürdüler. 4 gün sonra saç büyüme aktivitesinin oldukça arttığı görüldü. Yeşil çay ayrıca saç köklerini iyileştirirken saç derisini de koruyor. Özellikle takviye yoluyla bu ürünü kullananlarda kan akışının ve oksijen seviyelerinin iyileştiği görüldü.

2-SOĞAN SUYU

Kokusunu hayal etmek dayanılmaz olabilir. Ancak soğanın saç büyümesini sağladığı ettiği kanıtlanmıştır. Özellikle saçların toplu halde dökülmesini engelleyen soğan suyu kafa derisindeki veya vücudun herhangi bir kısmındaki dolaşımı iyileştiriyor. Tek yapmanız gereken birkaç soğanı blenderden geçirip suyunu sıkmak ve şampuanla yıkamadan önce 15 dakika boyunca saç derinize uygulamak.

3-YUMURTA SARISI MASKESİ

Yumurta sarısı, saçların büyümesi için hayati önem taşıyan kükürt içeriyor. Yumurta sarısının saç büyümesini teşvik edebileceğine dair hala somut kanıtlara ihtiyacımız olsa da, ev yapımı bir maske denemekten zarar gelmez. 2-3 yumurta sarısını 2-3 damla limon suyuyla karıştırıp ellerinizle maskeyi saç derinize uygulayabilirsiniz. 20 dakika bekledikten sonra maskeyi soğuk veya ılık suyla yıkayın.

4-GİNSENG

Ginseng’in saç foliküllerini uyararak saç uzaması üzerinde olumlu etki yapmak da dahil olmak üzere birçok faydalı özelliği vardır. Şu an için çok fazla araştırma olamamasına rağmen 2018’deki bir çalışma büyük umut vaat ediyor. Ginseng’i tüketmenin yolu onu takviye formunda almaktır. Ancak herhangi bir hap almadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

5-KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞI

2014 yılında yapılan bir araştırmada bilim insanları, geçmişte alopesi veya erkek tipi kellik öyküsü olan erkekleri bir araya getirdi. 6 ay boyunca 400 ml kabak çekirdeği yağı kullananların saç büyüme sayısında yüzde 40 oranında artış görüldü. Öte yandan, plasebo alanlarda yüzde 10’luk bir artış görüldü. Yağı kullanmadan önce biraz ısıtmanız ve kuru saç derinize masaj yaparak uygulamanız gerekmektedir. Daha sonra başınızı örtmeniz ve yağı yaklaşık 20 dakika beklemeniz gerekir. Örtüyü çıkardıktan sonra saçınızı her zamanki gibi yıkayabilirsiniz.

6-MEYAN KÖKÜ

Meyan kökünde bulunan flavonoidler, fitoöstrojenler ve diğer esansiyel yağlar saç büyümesine yardımcı olabilir. Meyan kökü bulmak zor olduğundan çayı Hint bektaşi üzümü tozu veya kına ile karıştırarak güzel bir macun yapabilirsiniz. Birçok kişi bu karışımları donuk saçlar, kepek ve kırık uçlar gibi çeşitli saç sorunları için kullanır. Ancak meyankökünü doğrudan saç derinize uygulamadan önce, sizin için en iyisi olup olmadığını kontrol etmek için doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır.

7-ACI BİBER

Acı biberin dolaşımı iyileştirdiği biliniyor. Bu yüzden saç dökülmesine karşı denemekte de fayda var. Bunu biraz zeytinyağıyla karıştırıp kendi yağınızı hazırlayabilir ve bunu diğer yağlarla aynı şekilde uygulayabilirsiniz. Ancak karışımı kullanmadan önce mutlaka 10-15 gün demlenmeye bırakın ve güneş ışığından uzak tutun. Alternatif olarak aynı malzemeleri kullanarak bir macun hazırlayabilir ve bunu saç derinize masaj yaparak da uygulayabilirsiniz.

8-SAW PALMETTO

Bu çok yaygın bir içerik değil. Ancak 2 yıllık süren araştırmada kellik yaşayan erkeklerde kullanıldığında muazzam saç büyümesi görülmüştü. Katılımcılar 2 yıl boyunca her gün 320 mg saw palmetto aldılar ve çalışmanın sonunda önemli ölçüde saç büyümesi yaşadılar. Özellikle tepe noktasında veya kafa derisinin üstünde ve arkasında yeni saçlar çıktığı kaydedilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x