İsrail – Filistin savaşında son durum | Savaşın 6. günü… BM’den ateşkes çağrısı

REHİNELER İÇİN İLK AÇIKLAMA

İsrail-Hamas çatışmasının başladığı 7 Ekim’den bu yana ilk defa İsrailli bir yetkili, Hamas’ın elindeki esirlerle ilgili açıklama yaptı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile “acil durum hükümeti” kurma konusunda anlaşan muhalefetteki Ulusal Birlik Partisi lideri Benny Gantz, Hamas’ın elindeki İsrailli esirleri geri almak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

HAMAS İDDİALARI YALANLADI

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da ABD’de yaşayan Yahudi cemaati liderleriyle düzenlenen toplantı öncesi yaptığı açıklamada, “Holokost’tan bu yana Yahudiler için en ölümcül gün olduğunu savunuyorum” demiş, konuşmasını bitirirken İsrail’deki kurbanlar arasında başları kesilen çocukların fotoğraflarını gördüğünü söylemişti. Sosyal medyada ve bazı haberlerde yer alan iddia, İsrail ordusu tarafından doğrulanmadı.

Ancak BBC ve Al Jazeera’de yer alan haberlere göre, Hamas internet sitesinden yayımladığı açıklamayla çocukların başlarını kestiği ve kadınlara saldırdığı iddialarını yalanladı.

Hamas internet sitesinden yayımladığı açıklamayla çocukların başlarını kestiği ve kadınlara saldırdığı iddialarını yalanlayarak, “Biz, Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas olarak, meşru mücadele yürüten halkımıza karşı kışkırtmayı amaçlayan bu asılsız iddiaları ve uydurmaları şiddetle kınıyoruz” demişti.

CAN KAYBI ARTIYOR

Gazze’de Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırıları sebebiyle kentte hayatını kaybedenlerin sayısının yaklaşık 1200, yaralıların ise 5 bine yakın olduğunu duyurdu.

Sağlık Bakanı Vekili Dr. Yusuf Eburriş, ölenlerin ve yaralıların büyük çoğunluğunu çocuk, kadın ve yaşlıların oluşturduğunu kaydetti.

BM’DEN ATEŞKES ÇAĞRISI

UNOCHA Gazze Sorumlusu Hamade el-Beyari, ofisin resmi internet sayfasından yaptığı açıklamada, “Bu aşamada birinci dereceden yapılması gereken, ateşkes ya da insani ateşkes. Böylece, yardım çalışanları, durumları değerlendirme imkanı bulabilir. Biz, şu ana dek sahada, durumları değerlendirecek güvenli bir ortam bulamadık” ifadelerini kullandı.

“Gazze Şeridi’nde durumun gerçekten tehlikeli olduğu belli, zorlayıcı şartlar hiç olmadığı kadar ağır olabilir” diyen Beyari, bu şartlarda insani yardımların sunulmasının da tehlikelerle çevrili olduğuna işaret etti.

FİLİSTİNLİLER TEDAVİ EDİLMEYECEK

İsrail Sağlık Bakanı Moshe Arbel, İsrail’e saldırı düzenlerken yaralı halde ele geçirilen Filistinlilerin tedavisinin yapılmayacağını bildirdi.

Yedioth Aharonoth gazetesinin haberine göre, Sağlık Bakanı Arbel, dün Başbakan Binyamin Netanyahu’ya yazdığı mektubunda, saldırılarda yaralanan Hamaslıların devlet hastanelerinde tedavilerinin durdurulması emrini verdiğini açıkladı.

Bakanlık ayrıca, İsrail-Hamas savaşının başladığı 7 Ekim Cumartesi gününden bu yana hastanelere 3 bin 268 yaralı nakledildiğini duyurdu.

NETANYAHU “TERÖRİST” İLAN ETTİ

İsrail Başbakanı Netanyahu, yaptığı açıklamada İsrail’i desteklemeyenlerin terörist ilan edileceğini duyurdu.

İsrail Başbakanı “Ya İsrail’in yanında yer alırsınız ya da teröristler ile bir olursunuz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x