İsrail-Hamas Çatışmaları 4. Gününde! Ölü Ve Yaralı Sayısı Artıyor: İsrail Denizden de Vurmaya Başladı

İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalar 4. gününde de devam ediyor. Filistin Sağlık Bakanlığı, ölenlerin sayısının 704’e yükseldiğini, yaralıların sayısının ise yaklaşık 4 bin olduğunu kaydetti.

Libya Müftüsü Şeyh Sadık el-Gıryani ise Filistin ve çevre ülkelerde Ürdün, Lübnan ve Suriye’deki gençlerin de İsrail’e karşı savaşa katılmaları çağrısı yaptı. Öte yandan İsrail’in Gazze’yi denizden de vurmaya başladığı aktarıldı.

Hamas’ın cumartesi günü başlattığı ‘Aksa Tufanı’ operasyonu sonrasında İsrail de Gazze’yi vurarak cevap vermişti. Dünyanın yakından takip ettiği olayda her geçen dakika can kaybı ve yaralı sayısı artmaya devam ediyor.

ABD Başkanı Biden en az 11 ABD vatandaşının hayatını kaybettiğini açıklarken Gazze’ye elektriğin ardından su da kesildi.

ABD, Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere’den İsrail’e destek gelirken Libya Müftüsü Şeyh Sadık el-Gıryani ise Filistin ve çevre ülkelerde Ürdün, Lübnan ve Suriye’deki gençlerin de İsrail’e karşı savaşa katılmaları çağrısı yaptı.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail hücum botlarından kentin sahil kesimlerine onlarca roket atıldı.

Akdeniz kentlerinden Gazze Şeridi’nde, İsrail savaş uçaklarının gece boyu aralıksız hava saldırıları sürerken, bu kez şehrin orta kesimleri ve Han Yunus kenti sahil kesimlerindeki yerleşim yerleri denizden atılan roketlerin hedefi oldu.

İsrail, dün Lübnan sınırından ülkeye sızan silahlı kişilerle çıkan çatışmalarda ordu saflarından bir subayın öldüğünü duyurdu.

Filistin Sağlık Bakanlığı Facebook sayfasından yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye hava saldırılarında ve Batı Şeria’daki olaylarda yaşamını yitirenlerin sayılarını güncelledi.

Açıklamada, 143’ü çocuk, 105’i kadın olmak üzere ölenlerin sayısının 704’e yükseldiği, yaralıların sayısının ise yaklaşık 4 bin olduğu kaydedildi. İsrail saldırılarında, kasıtlı olarak ambulansların hedef alındığı ifade edilen açıklamada, hava saldırıları sebebiyle Gazze’deki Beyt Hanun Hastanesi’nin hizmet dışı kaldığı aktarıldı.

Sağlık Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada, Batı Şeria’ya bağlı el-Halil kentinin kuzeyindeki Arrub mülteci kampında Muhammed Macid İbrahim Hammad (20) adlı bir gencin İsrail kurşunuyla yaralandığı ve hastanede hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

ABD Başkanı Joe Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İsrail-Filistin çatışmasını ele almak için yaptıkları görüşmenin ardından ortak bildiri yayımladı. Liderler, İsrail’e olan kararlı desteklerini vurgularken, “Hamas’ı ve korkunç terör eylemlerini kesin bir dille kınadıklarını” bildirdi.

Libya Müftülüğüne bağlı televizyon kanalı Tenasuh’a konuşan Libya Müftüsü Şeyh Sadık el-Gıryani, “Gazze’deki mücahitlere ile ümmetin gençlerine olmak üzere” iki çağrısı bulunduğunu söyledi.

Olay yerinden görüntüler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x