Morgan Stanley: “Elektrikli araç fiyatlarında yeni indirimler bekliyoruz”

Çinli batarya analistleri, yerli elektrikli araç batarya envanterindeki artışın devam ettiğini belirtirken Morgan Stanley, Tesla (NASDAQ:TSLA) için “ağırlık artır” notunu ve 220 dolar fiyat hedefini yineledi.

Analistlere göre yurt içi elektrikli araç batarya envanteri, Şubat ayı sonunda ~152GWh’ye yükselmeye devam etti.

Çin Lityum karbonat spot fiyatları, Aralık 2022 başından bu yana yaklaşık yarı yarıya düşerek elektrikli araç başına birkaç bin dolar daha düşük ham madde fiyatını temsil ediyor.

MS analistleri, Çin’in dünyanın en büyük elektrikli araç pazarı olması nedeniyle batarya tedarik zincirindeki fazlalıkların zaman içinde Çin dışı pazarlara da ulaşarak rekabetçi eylemlere yol açabileceğine inanıyor.

“Küresel olarak birbirine bağlı bir otomobil endüstrisinde Çin’in EV (elektrikli araç) fiyat savaşı, EV arz-talebinde daha geniş bir olumsuz dengesizliğe işaret edebilir. Arzın değişkenliği, Çin dışındaki pazarları da etkileyebilir. AB ve ABD’de elektrikli araç fiyatlarında yeni indirimler bekliyoruz.”

Morgan Stanley TSLA’nın bu yıl ilk çeyrekte minimum %20 otomobil brüt marjı hedefine ulaşabileceğine inanıyor. Bununla birlikte aşağı yönlü fiyat rekabetinin devam etmesi durumunda sonraki çeyreklerde bunu savunmanın zor olacağını belirtiyorlar.

TSLA hisseleri Pazartesi günü piyasa öncesinde %3,37 artış gösterdi.

Yazar: Michael Elkins

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir