TB3 için Baykar’ın önündeki hedef 2024

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, TB2’nin bugüne kadar 31 ülkeye ihraç edildiğini belirtirken, Suudi Arabistan’la imzalanan sözleşmenin tutarının da 3 milyar dolardan fazla olduğunu açıkladı.

Bayraktar’ın şirketi Baykar Teknoloji’nin Ankara’daki Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’nın pistinde 30 Ağustos-4 Eylül arasında düzenlenen Teknofest’te yeni nesil insansız savaş uçaklarını sergilediği alanda Bloomberg’e konuşan Bayraktar, 27 bin feette 20 saat uçabilen ve 100-120 kilogram ağırlık taşıyabilen ve yalnızca 650 kilogram ağırlığındaki TB2’nin bugüne kadar dünyada en çok hava savunma silahını ve tankını imha eden sistem olduğunun altını çizdi.

Üretimi yapılan TB2’lerin sayısının 500’ü aştığını söyleyen Bayraktar, son 20 yılda şirket gelirlerinin yüzde 82’sinin ihracattan geldiğinin altını çizdi. Bayraktar, üretim kapasitesinin de son 1 yılda yüzde 50 arttığını belirtti.

TB3 ve Akıncı yolda

Baykar Teknoloji, yakın gelecekte Türkiye’nin ilk silahlı insansız hava aracı taşıyan savaş gemisi TCG Anadolu’dan havalanabilecek iki gelişmiş aracın seri üretimine başlayacak.

TB2’nin daha fazla havada kalan, daha fazla yükselebilen ve ağırlık taşıyabilen modeli TB3 için Baykar’ın önündeki hedef 2024. Bu tarih aynı zamanda şirketin insansız savaş uçağı Kızılelma’nın seri üretime başlayacağı yıl. Şirket, bu iki uçakla Afrika’dan Avrupa ve Asya’ya kadar olan pazarlardaki payını genişletmeye çalışıyor.

TB2’nin bugüne kadar 31 ülkeye satıldığını, bunun yanı sıra Avrupa’dan ve Uzakdoğu’dan ülkelerin de bu uçaklarla ilgilendiklerini anlatan Bayraktar, gemiden desteksiz kalkıp inebilecek TB3’ün 1000 deniz mili yani 1900 km menzili olacağına değindi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x