Yatırımcı İştahı Zayıf: Altın Yatırımcılarını Daha Fazla Acı Bekliyor!

Orta Doğu’daki jeopolitik gerginliklerin daha da tırmanması ve ABD Merkez Bankası‘nın bu yıl agresif faiz indirimlerine gideceğine dair bahislerin azalması nedeniyle altın, 2.025 dolar civarında yaralarını sarıyor. Bu arada Heraeus’un son metal raporuna göre ABD’li yatırımcıların altın iştahı toparlanabilir.

Yatırımcıların altın iştahı zayıf, ancak bu değişebilir!

Heraeus’un son değerli metal raporuna göre, ABD’de yatırımcıların altına yönelik iştahı zayıf kalmaya devam ediyor. Ancak bu yılın ilerleyen dönemlerinde tersine dönmesi mümkün. Analistler, bahse konu raporda şu değerlendirmeye yer veriyor:

Küresel olarak, altın ETF’lerindeki yatırımcılar geçen yıl, özellikle Haziran ayından itibaren, varlıklarını 8,2 moz azalttı. Mayıs ayındaki mini bankacılık krizinin ardından cazip para piyasası getirilerinin yeniden odak noktası haline gelmesiyle ABD’de altın yatırımına yönelik olumlu hava azalmış görünüyor. Bunu yaz boyunca ve sonbaharda beş ay üst üste negatif fon akışı izledi.

Muhtemelen Fed faiz indirimine gittiğinde parlak metal destek bulacak

Analistler, piyasaların faizlerin zirve yaptığından ve ufukta indirimlerin göründüğünden daha emin hale gelmesiyle yatırımcı duyarlılığının 2023’ün sonuna doğru olumluya döndüğünü, bunun da altın fiyatını 2.000 doların üzerine ve tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkardığını söylüyor. Ancak bunun akış verilerine yansımadığını belirtiyorlar. Bu bağlamda analistler, şu açıklamayı yapıyor:

Altın ETF’leri Ocak ayında şu ana kadar 897 koz varlıklarını elden çıkardı ve 2023’ün sonlarındaki eğilimi sürdürdü. Ocak ayındaki ETF çıkışları, ABD Darphanesi’nin azalan fiziki külçe satışları ve vadeli işlem piyasalarındaki nispeten düşük açık pozisyonlar değerlendirildiğinde, genel yatırımcı duyarlılığı rekor fiyatlarla çelişiyor gibi görünüyor. Geçen hafta ABD’de enflasyonun beklenenden daha yüksek çıkması Mart ayında faiz indirimi beklentilerini bir kez daha azalttı. Fed faiz indirimine gittiğinde altın destek bulabilir ve yatırımcıların tutumu değişebilir.

Ancak Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa dışında durum farklı. Heraeus, Çin’in altın talebi göstergelerinin güçlü olduğunu belirtiyor.

Altın fiyatı teknik analizi: Kartlarda daha fazla acı var!

Piyasa analisti Dhwani Mehta, altının teknik resmini şu şekilde analiz ediyor. Günlük grafikte gördüğünüz üzere, altın fiyatı Salı günü simetrik bir üçgen fakeout’u sergiledi. Aslında günü yükselen trend çizgisi desteğinin altında, 2.031 dolarda kapattıktan sonra üçgenden aşağı yönlü bir kırılma olduğunu doğruladı. Altın satıcıları, 21 günlük Basit Hareketli Ortalamanın (SMA) 2.046 dolarda tutunamamasının ardından devreye girdi.

Sarı metal, bu yazı sırasında 2.021 dolar seviyesindeki kritik 50 günlük SMA desteğine meydan okuyor. Bu desteğin sürekli olarak koruyamazsa 2.000 dolar seviyesine doğru yeni bir satış dalgasını körüklemesi mümkün. Bunun öncesinde, muhtemelen 2.010 dolarlık yuvarlak seviye altın alıcılarına geçici bir destek sağlayacaktır. Bu arada 14 günlük Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi, orta çizginin daha da altına düştü. Bu yüzden parlak metal düşüş eğilimine girdi.

Altın fiyatı günlük grafik

Altın fiyatındaki herhangi bir toparlanma, şimdi 2.033 dolarlık dirence dönüşen üçgen desteğinin üzerinde kabul görecektir. Bir sonraki güçlü yukarı yönlü bariyer 2.046 dolarda duruyor. Bu seviye 21 günlük SMA ve üçgen direncinin birleştiği konumda yer alıyor. Buranın üzerinde yeni alım fırsatları oluşacaktır. Ayrıca, altının 2.050 dolar psikolojik seviyesini yeniden test etmesine olanak sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x